PTT’ye Gitmeden e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT'ye Gitmeden e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet artık hayatımızın bir parçası hâline geldi. Hâl böyle olunca da özellikle evlerde olduğumuz şu dönemde birçok işi halletmemize yardımcı oluyor. Peki, her şeyi evden hallettik ama ya daha önce e-Devlet şifresi almadıysak… Aklımıza ilk gelen çözüm PTT’den yeni bir e-Devlet şifresi almak olacaktır. Ama durun benim daha iyi bir çözümüm var.

Size çok pratik bir çözümden bahsedeceğim. e-Devlet’e T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi ile girebildiğimiz gibi internet bankacılığıyla da girebiliyoruz. Tam da bu noktada aynı yöntem ile ilk defa e-Devlet şifresi almak da mümkün oluyor. Daha önce çevremdeki kişilerle bunu tecrübe ettim. Hiç e-Devlet şifresi almamış olsanız dahi herhangi bir bankanın müşterisi ve internet bankacılığı kullanıcısıysanız, o bankanın internet bankacılığı vasıtasıyla e-Devlet’e giriş yapabilir ve ilk defa e-Devlet şifresini bu şekilde alabilirsiniz.

Bu arada e-Devlet şifrenizi aldıktan sonra hesabınıza telefon numarası ve e-posta adresi ekleyip, doğrulamayı unutmayın. Bu sayede parolanızı unutsanız bile, telefon numaranız veya e-posta adresiniz ile parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise internet bankacılığı ile giriş yapıp parolamızı sıfırlamak. Çünkü internet bankacılığıyla giriş yapıp, parolanızı değiştirmek istediğinizde önceki parolanızı sormayacaktır. Son yöntem olarak PTT’ye gidip yeni e-Devlet şifresi almak da mümkün ama ben onu tavsiye etmiyorum. Daha pratik çözümler varken onu son çare olarak düşünebilirsiniz.

Bu arada e-Devlet’i kullanırken e-Devlet Anahtar uygulamasını kullanarak iki adımlı doğrulamayı aktif edip, güvenliğinizi daha da arttırabilirsiniz. Parolanızı seçerken parolanızda en az bir küçük harf, bir büyük harf, bir rakam ve bir özel karakter kullanmanız güvenliğiniz açısından iyi olacaktır.

Benzer yazılar

Pazarlamada Çevre Faktörü

Geçenlerde çevreyle alakalı bir sunum dinledim. Çevrenin sizi nasıl değiştirdiğiyle alakalı örnekleri gördüm ve ne kadar önemli olduğunu düşündüm. Pazarlamada da aynı şekilde Kotler bunu incelemiş ve önemini vurgulamış. Nasıl ki genelde insanlar ailesine çekiyor ve onların huylarından alıyor, işte şirketler de çevresinden etkilenerek ticaret ve pazarlamasını yönetiyor. İç İlişkiler Çevremizi iç ve dış olarak […]

Sun Zi – Savaş Sanatı

Bir asker… Wu Beyliği Hükümdarı He Lu, Qi Beyliği’nden şöhretini duyduğu bir askeri çağırtır. He Lu der ki: “Benim için küçük bir deneme talimi yaptırır mısın?” Asker, “Elbette” der. He Lu: “Bu denemeyi kadınlarla yapabilir misin?” Asker: “Elbette.” Bunun üzerine sarayın en güzel kadınlarından yüz sekseni getirilir. Asker onları ikiye ayırır ve hükümdarın en gözde […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir