PTT’ye Gitmeden e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT'ye Gitmeden e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet artık hayatımızın bir parçası hâline geldi. Hâl böyle olunca da özellikle evlerde olduğumuz şu dönemde birçok işi halletmemize yardımcı oluyor. Peki, her şeyi evden hallettik ama ya daha önce e-Devlet şifresi almadıysak… Aklımıza ilk gelen çözüm PTT’den yeni bir e-Devlet şifresi almak olacaktır. Ama durun benim daha iyi bir çözümüm var.

Size çok pratik bir çözümden bahsedeceğim. e-Devlet’e T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi ile girebildiğimiz gibi internet bankacılığıyla da girebiliyoruz. Tam da bu noktada aynı yöntem ile ilk defa e-Devlet şifresi almak da mümkün oluyor. Daha önce çevremdeki kişilerle bunu tecrübe ettim. Hiç e-Devlet şifresi almamış olsanız dahi herhangi bir bankanın müşterisi ve internet bankacılığı kullanıcısıysanız, o bankanın internet bankacılığı vasıtasıyla e-Devlet’e giriş yapabilir ve ilk defa e-Devlet şifresini bu şekilde alabilirsiniz.

Bu arada e-Devlet şifrenizi aldıktan sonra hesabınıza telefon numarası ve e-posta adresi ekleyip, doğrulamayı unutmayın. Bu sayede parolanızı unutsanız bile, telefon numaranız veya e-posta adresiniz ile parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise internet bankacılığı ile giriş yapıp parolamızı sıfırlamak. Çünkü internet bankacılığıyla giriş yapıp, parolanızı değiştirmek istediğinizde önceki parolanızı sormayacaktır. Son yöntem olarak PTT’ye gidip yeni e-Devlet şifresi almak da mümkün ama ben onu tavsiye etmiyorum. Daha pratik çözümler varken onu son çare olarak düşünebilirsiniz.

Bu arada e-Devlet’i kullanırken e-Devlet Anahtar uygulamasını kullanarak iki adımlı doğrulamayı aktif edip, güvenliğinizi daha da arttırabilirsiniz. Parolanızı seçerken parolanızda en az bir küçük harf, bir büyük harf, bir rakam ve bir özel karakter kullanmanız güvenliğiniz açısından iyi olacaktır.

Benzer yazılar

Wing Chun Savaş Sanatı

Great-grandmaster Ng Mui, Zen Master Zhi Shan, Budist Keşiş Bai Mei, Feng Dao-de ve Miao Xian, Shaolin Tapınağı’nın Beş Büyüğü olarak bilinir. Onlar Qing Hanedanı’nın İmparator Kang Xi döneminde benzeri görülmemiş kabiliyetlere sahip savaş sanatı ustaları olarak tanınmaktaydı. Bu döneme kadar bu ustalar Shaolin Tapınağı’nda savaş sanatları çalışıyor ve öğretiyorlardı. Tapınak, bu ustalar ve öğrencilerinin […]

Siri ile Kontrol Edilebilen Ev Otomasyonu Yapımı

2 hafta önceki yazımızda Siri ve Raspberry Pi 3 kullanarak ev otomasyonu yapmayı anlatacağımızı söylemiştik. Bu yazımızda, ev otomasyonu sisteminin temelini atmaya başlıyoruz. Burada sadece temel olarak bir led lambanın telefondaki butonlarla veya ses kontrolüyle kapatılıp açılması gösterilecektir. Bu projeyi geçen dönem üniversitede Endüstriyel Otomasyon dersinde gerçekleştirmiştim. Şimdi o projenin raporunu biraz düzenleyerek burada yayımlıyorum. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir