Makine Elemanları Dersinin Konusu

makine elemanları

Makine Elemanları dersi, genel makine parçalarının işlevlerini ve imal standartlarını içeriyor. Bu derste mühendislik bakış açısı kazandırılmak istenen nokta, parçaların emniyetle bir araya getirilmesi ve bunda gereken maliyetin en aza indirilmesi. Maliyeti etkileyen nokta malzeme ve imal usulüdür.

Malzeme emniyet değeri için her birinin kendine ait kayma gerilmesi, çekme gerilmesi gibi değerleriyle göz önünde bulundurulur. Deneyler neticesinde elde edilmiş bu gerilme değerleri kullanılarak her gün asansörde yirminci kattan aşağı düşmekten korunuruz. Yük artışları ve mekâna bağlı olarak artan emniyet katsayılarıyla emniyet gerilmesini çarparak, bölerek bir sınır değer elde ederiz.

Bu sınır değerin, elimizdeki malzemeye, parça şekline ve konstrüksiyon işlemine bağlı olarak, kimi ters kimi doğru orantılıdır, meydana gelen yüklemeden her zaman büyük olmasını ya da bu yüklemeye eşit olmasını isteriz. Mesela kaynak yaparken kaynak kalınlığını az yaparak (ters orantı) ve maliyeti daha az olan kavi bir malzeme kullanarak (doğru orantı) tasarruf etmeyi, istenen sınır değerin altına düşmeyerek ideal ve optimum bir şekilde gerçekleştirmeye bakarız. Bu optimumluğu korurken daha az maliyetin yollarını da ararız. Formüllerin amacı bu ilişkileri ifade etmektir.

Makine üretirken parçalarımızı çok farklı şekillerde bir araya getirebiliriz. Kaynak tekniğinin bulunmasıyla perçin bağlama elemanı neredeyse ortadan kalkmıştır. Kaynak tekniğinin ucuzluğu ve daha güçlü bağlantılar sağlaması gibi imkânlar bunda etkili olmuştur. Buna rağmen perçin tekniğinin avantajlı olduğu yerler yok değildir. Yine az da olsa kullanılmaya devam etmektedir. Eğer sıra dışı bir imal usulü keşfederseniz, belki de üretiminizi şimdiye kıyasla yok pahasına devam ettirebilirsiniz. Sıra dışı usul ve malzeme keşfedeceğiniz güne gelene kadar, şu an elinizdeki imkanları kullanabiliyor olmanızda sizi çok iyi noktalara getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir