Elektrik Enerjisi

Evlerde, iş yerlerinde kullandığımız elektrik yüzlerce kilometre uzakta üretilip bize ulaştırılır. Elektriğin üretiminden ve geçtiği aşamalardan kısaca bahsedelim…

1)Elektrik bir enerji santralinde üretilir.

2)Üretilen elektrik yükseltici  transformatörler yardımıyla yüksek gerilim hatlarına verilir.

3)İletim hatlarından gelen yüksek gerilimli enerji tüketiciye  yakın bölgelerde indirici   transformatörler yardımıyla düşürülür.

4)Evlerde kullanılmak üzere 220V civarına tekrar indirilir.

Elektriğin üretim işlemi farklı şekillerde bulunan enerji biçimlerinin belirli işlemler uygulanarak elektrik jeneratörü vasıtasıyla üretilmesidir. Elektrik enerjisini elde etmek için jeneratörü döndürecek büyük güç trafolarına ihtiyaç vardır.

   ÜRETİMİ

Elektrik bir jeneratör vasıtasıyla üretilir. Jeneratörün kaynağı su, güneş, rüzgar, fosil yakıtlar, doğal gaz, nükleer enerji olabilir. Çoğu güç santrali, jeneratörü döndürmek için ısı üretiminde bulunurlar. Fosil yakıtlı santraller ısı üretimi için doğal gaz, kömür ve petrol yakarlar. Nükleer santraller de uranyum yakıtını parçalayarak ısı üretirler. Ancak bütün bu değişik tip santraller ürettikleri ısıyı, suyu buhar haline dönüştürmek için kullanırlar. Oluşan buhar ise elektrik jeneratörüne bağlı olan türbine verilir ve jeneratördeki şaftı döndürerek enerji dönüşümü için gerekli mekanik enerjiyi oluşturur. Bu dönme mıknatıslanmayı oluşturur ve elektrik üretmesini sağlar.

   İLETİMİ

Elektrik üretildikten sonra elektriğin santralden evlerimize ve iş yerlerimize yolculuğu başlar. Bu işleme ”iletim” adı verilir. Üretilen elektrik iletim istasyonlarında yükseltici transformatörler vasıtasıyla çok yüksek gerilimlere çevrilir. Bunu  sebebi elektriğin uzak mesafelere iletiminin kolaylaştırılması ve verimli hale getirilmesidir. Daha sonra yüksek gerilim kablolarıyla ve direkleriyle tüketim noktalarına iletilir. Şehirler arası yolculuklarınız sırasında gördüğünüz büyük elektrik direklerinde yüksek gerilimlerde elektrik vardır. Daha sonra yüksek gerilimli bu elektrik enerjisinin evlerde ve iş yerlerinde kullanılabilir hale getirebilmesi için indirici trafolar yardımıyla gerilim düşürülür.

Ve bu elektrik enerjisini evlerimizde ve endüstride ısıtma, aydınlatma, havalandırma, cihazları çalıştırma gibi işlemlerde kullanırız.

 

 

Benzer yazılar

Ip Man Kimdir?

Hayatını ve ustası olduğu savaş sanatını konu alan filmlerin çekilmesiyle bütün dünya tarafından tanınan Ip Man, sadece Wing Tsun (Wing Chun) savaş sanatının öncüsü değil, aynı zamanda modern savaş sanatları dünyasının da bir dahisiydi. Çok kabiliyetli öğrenciler yetiştirerek Kung-Fu’nun dünyaya yayılmasını sağladı. Ip Man’ın en tanınmış öğrencilerinden biri de Bruce Lee idi. Foshan – Savaş […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir