.com.tr Alan Adı Nasıl Kaydedilir?

.com.tr alan adı nasıl kaydedilir

Başlık her ne kadar .com.tr olarak atılsa da bu yazıda aslında .tr uzantısıyla biten tüm alan adları için geçerli olan kayıt sürecinden bahsedeceğiz. Başlığı bu şekilde atma sebebimiz ise Türkiye’de hâlâ yalnızca .tr olarak alan adı kaydı yapılmamasıydı. (nic.tr ve tsk.tr istisnalar arasında) Attığımız başlık yanlış anlaşılmasın diye böyle attık. Neyse bu uzunca giriş faslından sonra esas olan kısma geçebiliriz.

Öncelikle şundan bahsedelim .com.tr, .net.tr, .kep.tr, .org.tr, .av.tr, .dr.tr, .gov.tr, .edu.tr, .pol.tr, .tsk.tr, .bel.tr, ve .k12.tr uzantıları için belge gereklidir. Belge gerektirmeyen uzantılar ise şunlardır; .biz.tr, .info.tr, .tv.tr, .web.tr, .gen.tr, .bbs.tr, .name.tr ve .tel.tr. Ayrıca adsoyad.com.tr ve adsoyad.net.tr için başvurunuzun isminizle tam uyuşması durumunda yalnızca T.C. kimlik numarası yeterli oluyor. İsminizin başvurunuzla uyuşmadığı durumlardaysa kimlik fotokopiniz (fotoğrafınız) gerekiyor. Alan adı kaydı için gereken belgelere şuradan ulaşabilirsiniz.

Önceden .tr alan adı kaydı için nic.tr adresini kullanıyorduk ancak 23 Mart itibariyle .kep.tr, .av.tr, .dr.tr, .k12.tr, .bel.tr, .gov.tr, .edu.tr, .pol.tr ve .tsk.tr uzantıları hariç buradan yeni kayıt yapılamayacak. O yüzden bundan sonrası için ODTÜ‘ye ait olan METUnic‘i veya diğer kayıt operatörlerini kullanabilirsiniz. .tr alan adı kaydını şu an en ucuz METUnic‘ten yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bizim de hosting hizmeti aldığımız Turhost‘u tavsiye ederiz.

Hatırlatmakta fayda var, .tr alan adı kaydında ilk gelen alır prensibi geçerlidir. Almak istediğiniz alan adını sizden önce birisi almış olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey farklı uzantıları kontrol etmek ya da .tr alan adı almak yerine başka uzantıları tercih etmek olabilir.

METUnic‘ten .com.tr Alan Adı Nasıl Kaydedilir?

Adım 1

metunic alan adı kaydı

Almak istediğiniz alan adını ana sayfada karşınıza ilk çıkan forma yazıp, yandaki butona basarak ilerleyin.

Adım 2

metunic alan adı kaydı

Aradığınız alan adı boşta ise Seçileni Sipariş Et butonuna basarak devam edip diğer adımlara geçebilirsiniz ya da üstteki uzantıdan sizin için uygun uzantıyı/uzantıları seçip uygunluğu kontrol et butonuna basıp siparişinizi güncelleyebilirsiniz.

Eğer birden çok uzantı seçip uygunluğu kontrol et butonuna bastıysanız aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

metunic alan adı kaydı

Adım 3

metunic alan adı kaydı

Bu adımda ise giriş yapmanız gerekiyor. Eğer hesabınız mevcutsa giriş yapabilir ya da Kayıt Ol butonuna basarak yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Hesabı olmayanlar için kısaca bahsedelim, hesabınız varsa diğer adıma geçebilirsiniz.

metunic alan adı kaydı

metunic alan adı kaydı

Burada gerekli olan alanları doldurup Hesap Oluştur butonuna bastığınızda hesabınız oluşturulacaktır.

Adım 4

metunic alan adı kaydı

Bu adımda ise sizden alan adı için gerekli bilgileri isteyecek. Ancak Kullanıcıdan kopyala kısmını kullanarak bilgilerin kolayca dolmasını sağlayabilirsiniz.

metunic alan adı kaydı

Doldurulması gereken tüm alanları doldurduktan sonra Devam Et butonuna basın.

Adım 5

metunic alan adı kaydı

Siparişinizi son bir kez daha gözden geçirdikten sonra Ödemeye Git butonuna basın.

Adım 6

metunic alan adı kaydı

Son olarak sözleşmeyi onaylayın ve Siparişi Onayla butonuna basarak ödeme yapın. Ödemeyi kredi/banka kartınızla online olarak yapabilirsiniz. Ödemenin ardından gerekli belgeleri sisteme yükleyerek alan adı kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Bundan sonraki aşamaların ekran görüntüsünü alamadık çünkü son zamanlarda .tr alan adı kaydı yapmadık. İlerleyen zamanlarda birkaç ekran görüntüsü daha ekleyebiliriz. Ama şimdilik METUnic adımları bu kadar!

Turhost‘tan .com.tr Alan Adı Nasıl Kaydedilir?

Adım 1

turhost alan adı kaydı

Siteyi biraz aşağı kaydırdıktan sonra form kısmına istediğiniz alan adını yazıp ardından Sorgula butonuna basın.

Adım 2

turhost alan adı kaydetme

Sorguladığınız alan adı müsaitse Kayıt butonuna basın.

turhost alan adı kaydetme

Başvuru sırasında gereken belgeler konusunda çıkan uyarının ardından Kayıt butonuna basarak devam edin.

turhost alan adı kaydetmeDaha sonra sağ üstteki Sepetiniz kısmına tıklayın, açılan pencerenin altındaki Tamamla butonuna basın.

 

 

 

 

 

 

Adım 3

turhost alan adı kaydetme

Devam Et butonuna basarak sonraki adıma geçin.

turhost alan adı kaydetme

Turhost hesabınız mevcutsa hesabınıza giriş yapın ya da Bireysel/Kurumsal Müşteri Kaydı kısmını seçip Devam Et butonuyla hesap oluşturma sayfasına geçin.

Bireysel Müşteri

turhost bireysel müşteri kaydı

Kurumsal Müşteri

turhost kurumsal müşteri kaydı

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Devam Et butonuna basarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 4

turhost alan adı kaydetme

Sözleşmeyi onaylayıp Ödemeye Geç butonuna basarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Daha sonra kredi/banka kartı veya banka havalesi/EFT ile ödemenizi yapıp, gerekli belgeleri ulaştırarak alan adı kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Bundan sonraki aşamaların ekran görüntüsünü alamadık çünkü son zamanlarda .tr alan adı kaydı yapmadık. İlerleyen zamanlarda birkaç ekran görüntüsü daha ekleyebiliriz. Ama şimdilik Turhost adımları bu kadar!

Not: Ekran görüntüleri bilgisayardan alındığı için diğer cihazlarda ufak farklılıklar gözükebilir.

Benzer yazılar

Etkili İletişim Nasıl Olur?

İletişim Nedir? Etkili iletişimin nasıl olacağını anlatmadan önce, hayatımızın her alanında olan iletişimin ne olduğundan, neden böyle bir fiil gerçekleştirdiğimizden bahsedelim. İletişim, anlatılmak istenen mesajın, başka bir kişiye, karşıdakinin anlayacağı işaretler ve dil ile aktarılma işidir.  İletişim bir kişiden diğerine bilgi, fikir ve görüş aktarma sanatıdır. İletişim sözlü olabileceği gibi sözsüz, yüz ifadeleri ve beden hareketleri ile […]

PTT'ye Gitmeden e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT’ye Gitmeden e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet artık hayatımızın bir parçası hâline geldi. Hâl böyle olunca da özellikle evlerde olduğumuz şu dönemde birçok işi halletmemize yardımcı oluyor. Peki, her şeyi evden hallettik ama ya daha önce e-Devlet şifresi almadıysak… Aklımıza ilk gelen çözüm PTT’den yeni bir e-Devlet şifresi almak olacaktır. Ama durun benim daha iyi bir çözümüm var. Size çok pratik […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir